KK z Ostravy: ,,Nechci, aby se pravda skrývala''

Autor: Tereza K. Sovová
9. 2. 2024

,,Pomalu mi přišlo, že se v Česku o detranzicích vůbec nemluví, a když ano, okamžitě se ten člověk umlčí a zadupe do země trans kultem,” říká KK - matka, která se po dokončení tranzice rozhodla hraní mužské role ukončit a postupně detranzitovat zpět na ženu.

,,Dávno nemám růžové brýle a především to mám v sobě srovnané. Chci pomoci lidem otevřít oči ohledně celého trans aktivismu a především sdílet svůj příběh. Tentokrát z pohledu holky, co si myslela, že je kluk, co se chtěla stát mužem,” dodává. Dle svých slov zná velké množství dívek a žen, které na ‘celý tenhle trans train naskočily’ stejně jako ona. ,,Nechci, aby se pravda skrývala, natož trestala. O to více mě děsí budoucnost společnosti, ve které bude vyrůstat příští generace dětí.”

Takzvaná genderová dysforie či genderový nesoulad nejčastěji vzniká u dívek v pubertě, kdy se mění vzhled jejího těla z dětského na ženské, popisuje KK. Za nejhůře snášený orgán u takto smýšlejících dospívajících označuje poprsí, kvůli němuž se může dívka stát terčem nevhodných poznámek či přímo sexuálního obtěžování. ,,Od dívek se i společensky očekává jiné chování, většinou ‘dospělejší’, ačkoliv je to ještě dítě,” dodává. ,,Zároveň jsou zde rozdíly mezi sourozenci, kdy se chlapci něco dovolí a dívka to má zakázané jednoduše proto, že je dívkou. To pak nepřímo vede tu dívku k myšlence, že by chtěla být kluk, že se raději měla narodit jako kluk.”

,,Nebezpečí nastává v tom, že žijeme v době, kdy vyhledat si jakékoliv informace není problém,” konstatuje KK. ,,A pokud nějaká taková dívka už s tím traumatem a myšlenkou, že měla být raději klukem, napíše podobnou myšlenku do Googlu, nalezne spoustu informací o transgenderu a transsexualismu, čímž se její myšlenka obvykle ještě umocní. Přichází přesvědčení o tom, že ‘být holka je na hovno, jsem kluk v holčičím těle’, a to už spouští tu řetězovou reakci.”

KK následně popisuje rizika tranzic na jednoduchém příkladu 15 leté dívky, která se se svým problémem svěří rodičům. ,,Rodiče jsou staršího ročníku, přičemž tehdy ještě trans aktivismus nebyl slyšet. Neví si s tím rady, tak vezmou dívku k odborníkovi,” vysvětluje KK. ,,Tento odborník pak doporučí další postup. Dívka je přesvědčená o tom, že je skutečně chlapcem, a tak jí nasadí hormony. To samozřejmě se souhlasem zákonného zástupce, jelikož se stále jedná o dítě. Pokud by však rodič nesouhlasil, dítě by se jim pochopitelně vzepřelo a narušilo by to jejich rodinné vztahy, což většinou rodiče nechtějí riskovat, a tak tady máme mladou patnáctiletou holku na testosteronu, která podstoupí dvojitou mastektomii a pro nutnost zápisu písmenka ‘M’ do oficiálních identifikačních dokumentů podstoupí kastraci.” Detranziterka na tomto místě upozorňuje, že se jedná o dva nevratné chirurgické zákroky. Dvojitá mastektomie je českým dívkám s diagnostikovaným genderovým nesouladem nabízena právě od 15 let.

KK se v rozhovoru mimo jiné dotkla další rozšířené související problematiky: ,,Třeba znatelný ‘gay-fetish’ u oněch dívek, což také svým způsobem souvisí s pubertou a probouzející se sexualitou. Rozhodně je valná většina z nich ovlivněna Yaoi, takzvanou ‘boys love’, což je homosexuální žánr japonského anime, manga či manhwa, jejichž hlavní cílovou skupinou jsou převážně čtenáři ženského pohlaví,” konstatuje. ,,Zaměřuje se to příběhovou linií na lásku mezi muži. Často bývá dost explicitní a 18+. Většinou jsou pak takové dívky ‘vedeny’ jako gay trans kluci. Na různých anime akcích jich upřímně vídám až příliš často a ve velkém množství.”

“Jedná se opět o více rozšířený fenomén s nástupem internetu a mladí lidé bývají snadným terčem.”

KK na závěr pobízí mladé a jejich rodiče k řešení problému mimo trans kruh. ,,Zkrátka než hned naskočit na hormony, je rozhodně lepší najít opravdu skvělého terapeuta či psychologa, co nejede v trans kultu, aby se našla skutečná příčina toho, proč si to o sobě ta holka myslí,” upozorňuje. ,,To se samozřejmě okamžitě neděje, nebo snad vůbec, a i když se to stane, tak ta holka odmítá slyšet opačný názor a jde za jiným 'odborníkem', který jí ty hormony napíše.”